wybory kreują los
wybory kreują los

Świadomość organizacji. Klimat i kultura organizacji.

Henryk Jarosiewicz: "Świadomość organizacji. Klimat i kultura organizacji"  (publikacja Internetowa). Wrocław 2014.

Aktualnie do pobrania u dołu strony pełna wersja przyjęta do publikacji (stan z dnia 23 kwietnia 2014 roku).

 

Streszczenie:

Przesiębiorstwo bywa określane w literaturze jako „organizacja wiedzy”. Książka kreśli >portret< przedsiębiorstwa jako „organizacji świadomości”. Problematyka świadomości znalazła się w centrum dyskusji naukowej wraz z >odkryciem< qualiów i koncepcją "świadomego umysłu" Dawida Chalmersa (2010), oraz problematyką świadomości maszyn (Peter Boltuc, 1998, 2009). Qualia są to zjawiska subiektywne, związane z przeżyciem, których geneza i funkcja jest do tej pory nieznana. W pracy „Świadomość organizacji” autor prezentuje podmiotową koncepcję świadomości. Wyjaśnia miejsce świadomości w organizacji psychicznej oraz jej rolę w aktywności podmiotu, zarówno w jego życiu, jak i w pracy zawodowej. Świadomość nie jest cechą poznania i myślenia, lecz jest podmiotowym sposobem istnienia człowieka w doznawanych relacjach ze światem. Stan świadomości, rozumiany jako stan aktualnych pragnień i życiowych dążeń osoby, określa Jakość Życia człowieka oraz to, w jaki sposób odczuwa on klimat w każdej organizacji, w której uczestniczy (w małżeństwie, w szkole i w pracy). Człowiek inuicyjnie tak ukierunkowuje swoje życie, zarówno prywatne, jak i zawodowe, aby zapewnić sobie optymalny stan przeżyć i pragnień. Ukierunkowanie to określa jego charakter, czyli styl postępowania. W karierze zawodowej dążenie do optymalnego położenia życiowego wiąże się z poszukiwaniem odpowiedniej kultury organizacyjnej. Na bazie zaproponowanego modelu aktywności człowieka w organizacji autor przedstawia metodę diagnozy świadomości przedsiębiorstwa, jego klimatu i kultury.

 

Praca składa się z pięciu części.

Część I: Relacyjny model aktywności osoby.

Część II: Podmiotowa koncepcja świadomości. Dyskusja z koncepcją "Świadomego umysłu" Dawida Chambersa.

Część III: Koncepcja klimatu i kultury organizacji.

Część IV: Kwestionariusz do oceny klimatu w organizacji.

Część V: Świadomość organizacji

 

© Copyright by Henryk Jarosiewicz. W ramach moich praw autorskich chronionych ustawą Prawo autorskie i prawa pokrewne z dnia 4 lutego 1994 (z późniejszymi zmianami) wyrażam zgodę na niekomercyjne rozpowszechnianie niniejszego materiału przez jego zwielokrotnianie bez ograniczeń co do liczby egzemplarzy (w formie elektronicznej lub drukowanej), a także umieszczanie go na stronach internetowych, jednakże bez dokonywania jakichkolwiek zmian i skrótów w tekście i bez zmiany elektronicznego formatu „pdf” na inny. Wszelkie inne rozpowszechnianie niniejszego materiału, w tym jego części, wymaga mojej zgody wyrażonej na piśmie. Dozwolone jest natomiast cytowanie materiału zgodnie z zasadami ustanowionym przez ww. ustawę.


Pobierz publikację: (wersja z 23 4 2014): Świadomość organizacji. Klimat i kultura organizacji(wIV)

 

Licencja Creative Commons
Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Bez utworów zależnych 3.0 Polska

Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Panel logowania

Gościmy

Dzisiaj:78
Wczoraj:150
W tygodniu:228
W miesiącu:3928
Ogólnie:833833

  • Twoje IP: 34.229.119.176
  • Browser: Unknown
  • Browser Version:
  • Operating System: Unknown

2
Online

wtorek, 29, listopad 2022 11:41