"BARKA"

Stowarzyszenie Pomocy Wzajemnej

I rozległ się głos z nieba: "Ty jesteś moim Synem umiłowanym, Ciebie upodobałem sobie." Mk 1,11

12 lipca 2010 - Obóz Wolontariuszy

Obóz integracyjny dla wolontariuszy z Ruchu Czystych Serc ze Strzelec Opolskich oraz z grupy "Promyk nadziei" z Mięcierzyna rozpoczął się 28 czerwca 2010. Miejsce obozu to dom "Barka - Kaczorownia" w Warmątowicach. Obóz rozpoczął się od zapoznania się uczestników obydwu grup, po czym przystąpiono do realizacji planu obozu.

Przez pierwsze dwa dni młodzież udzielała się w pracach na rzecz domu. Dziewczyny pieliły ogródek, pomagały w przygotowywaniu posiłków dla Barkowiczów, zaś chłopcy trzepali dywany oraz kosili trawę. Był to też czas na zapoznanie się z zasadami panującymi w domach "Barka", poznanie ludzi, którzy znaleźli w nich schronienie.

plewienie

Dzień trzeci upłynął pod znakiem zwiedzania ciekawych zakątków okolicy. Młodzież rozpoczęła od wieży widokowej strzeleckiego Ratusza. Panorama miasta wywarła na wolontariuszach ogromne wrażenie. Następnie udali się na Górę Św. Anny. Tam mieli okazję zobaczyć Sanktuarium Św. Anny, amfiteatr oraz przejść się stacjami Drogi Krzyżowej. Kolejną atrakcją były odwiedziny u "Karolinki" z Gogolina. Ostatnim celem wycieczki było Sanktuarium Św. Jacka w Kamieniu Śląskim, gdzie młodzież zapoznała się z historią obiektu oraz życiem jego patrona. Był to też czas relaksu, któremu sprzyjało piękne otoczenie terenu. Wspólny wyjazd, wspólne bycie razem, wzajemne poznawanie się uwieczniono na zdjęciach. Po powrocie był czas na pomoc w kuchni, a konkretnie poznawano tajniki wyrobu ciasta na kluski śląskie. Dzień zakończono udziałem w Apelu Jasnogórskim oraz ogniskiem, podczas którego wolontariusze zaprezentowali swoje zdolności wokalne.

gora

Kolejny dzień obozu upłynął pod znakiem gier terenowych na temat Praw Dziecka z udziałem dzieci ze świetlic profilaktyczno - terapeutycznych "Arka" i "Źródełko" ze Strzelec Opolskich. Spotkanie odbywało się na terenie Parku Miejskiego. Wolontariusze utworzyli siedem stacji, z której każda dotyczyła danego Prawa. Oprócz ich omówienia przygotowano gry odpowiednie dla każdego z nich. Był też czas na zapoznanie dzieci z książką i z innymi sposobami dostępu do wiedzy. Te zajęcia to debiut Biblioteki podwórkowej w Strzelcach Opolskich. Dzieci były bardzo zadowolone. Chętnie brały udział w proponowanych zabawach. Dzień kończy się uczestnictwem we Mszy Św., ogniskiem oraz obieraniem ziemniaków na farsz do pierogów.

Piątek to "Dzień pieroga". Całe przedpołudnie upłynęło wolontariuszom na lepieniu pierogów. Pod czujnym okiem Pana Antoniego Tercha przygotowano około 800 "ruskich" pierogów. Na ich konsumpcję zaproszono przedstawicieli władz miasta, Panią Dyrektor Katolickiej Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Mięcierzynie, opiekunów wolontariuszy oraz mieszkańców domów "Barka". Wolontariusze zostali obdarowani drobnymi upominkami. Po obiedzie była chwila na rozmowę na temat działalności obydwu grup wolontarystycznych, na temat przebiegu obozu. W godzinach popołudniowych młodzież miała możliwość udziału w kursie tańca irlandzkiego, który odbył się w Domu Kultury. Dla wszystkich uczestników była to nowość, ale zgodnie stwierdzili, że jest to wspaniały taniec, żywy i porywający. Późnym popołudniem wolontariusze rozegrali mecz z Barkowiczami oraz zorganizowali nocny seans filmowy.

Szósty dzień obozu to wycieczka w Góry Opawskie. Młodzież zdobyła szczyt - "Biskupią Kopę", skąd podziwiała przepiękny krajobraz. Wieczorem, przy ognisku Barkowicze podzielili się z młodzieżą świadectwami zmiany swojego życia.

Ostatni dzień pobytu to wyjazd do Dinoparku w Krasiejowie.

dino

Spotkania młodzieży w okresie wakacyjnym organizowane przez Stowarzyszenie Pomocy Wzajemnej "Barka" mają już swoją tradycję. Wspólne prace i zabawy są doskonałą okazją do integracji ludzi bezdomnych, wykluczonych społecznie z młodzieżą. Są świadectwem, że ludzie bezdomni są częścią społeczeństwa a nie jego marginesem. Zaś młodzież uczestnicząca w obozie otrzymuje lekcję, która zaowocuje w jej dorosłym życiu.

GALERIA ZDJĘĆ

Szukaj

Stowarzyszenie Pomocy Wzajemnej
"BARKA"
ul. Krakowska 16,

47-100 Strzelce Opolskie
tel: (077) 463 83 77
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

NIP 756-18-38-388
KRS 0000113477

Bank Spółdzielczy w Leśnicy O/Strzelce Opolskie
numer konta: 56 8907 1089 2002 1000 7211 0001

Domy "BARKI"

doryszowDoryszów
ul. Toszecka 23
47-134 Błotnica Strzelecka
tel. 690 169 021

czytaj więcej

KaczorowniaKaczorownia
ul. Olszowska 17
Warmątowice
47-100 Strzelce Opolskie
tel. 518 244 706
czytaj więcej

ZedowiceŻędowice
ul. Opolska 32
47-120 Żędowice
tel. 889 581 977

czytaj więcej

LeopoldLeopold
ul. Olszowska 15
Warmątowice
47-100 Strzelce Opolskie
tel. 514 352 008
czytaj więcej

Odwiedziny

Dzisiaj:265
Wczoraj:247
W tygodniu:512
W miesiącu:5418
Ogólnie:797826

  • Twoje IP: 3.92.91.54
  • Browser: Unknown
  • Browser Version:
  • Operating System: Unknown

2
Online